Wildlife fotografiu fotím už niečo vyše 9 rokov a musím sa priznať, že boli obdobia, kedy som sa na foťák nemohol ani len pozrieť. Ak ma niekto volal fotiť, dvíhal sa mi žalúdok, absolútne sa mi nechcelo. Naučil som sa však svoje malé vyhorenia spozorovať, nič si z nich už nerobím a viem sa vždy zase na fotenie tešiť. Spísal som teda zopár rád do blogu.
Stanovte si ciele
Ak budete fotiť päť druhov zvierat celé roky, vyhoríte hneď. Stanovte si od začiatku jasný cieľ. Čo chcete nafotiť, prečo to chcete nafotiť a čo budete robiť v prípade, ak sa vám to podarí, resp naopak. Vytvorte si harmonogram. Ja si takýto, hoc jednoduchý, vytváram každý rok. Zapisujem si kedy chcem na akej lokalite čo nafotiť. Toto mi veľmi pomáha a vždy dáva energiu na fotenia, ktoré ma ešte len čakajú. Nemusí to byť harmonogram pozostávajúci konkrétne z 50 druhov a 30 lokalít, kľudne si stanovte, že počas roka skúsite nafotiť konkrétnu letovku dravca, konkrétnu sovu pri konkrétnej činnosti, portrét medveďa v konkrétnom prostredí a podobne. Môže to byť čokoľvek.
Ja to mám nasledovné. Poznám svoj focus cieľ – tým je nafotiť všetkých 337 druhov zvierat, ktoré v Turci žijú. Každý druh si vyžaduje stanoviť konkrétny cieľ a postupnosť. V tomto mi harmonogram veľmi pomáha. Držte sa toho. Keď sa vám splniť cieľ podarí, odfajknite si ho a môžte ísť ďalej.
Nezničte sa
Ak budete niečo moc hrotiť, zničíte sa.. Bude to pred vami utekať.
Tento rok som sa brutálne namotal na fotenie medveďov na lokalite o ktorej som nevedel absolutne nič. Chodil som tam neustále a neustále som rozmýšľal ako to nabudúce urobiť tak, aby to už vyšlo. Nikdy to nevyšlo a skoro kažodenné fotenie a sklamania ma počas 4-5 mesačného fotenia postupne zničili. Pamätám sa, ako som na poslednom fotení foťák v teréne od seba proste odhodil, že ho úž nemôžem ani len vidieť. Nafotil som za tie mesiace niečo, áno, ale nebol som s tým spokojný. Nová lokalita, každodenné fotenie a zase sklamanie, neskoré príchody domov, málo spánku, málo znalosti o správaní druhu.
Presne, s vyššie spomenutými cieľmi sa môže stať, že si dáte tak náročný alebo dokonca hlúpy ciel, za ktorým sa budete naháňať deň čo deň celé mesiace a bude to k ničomu. Ak budete takto bezradne skúšať polroka, je dosť možné, že foťák nepredáte, ale rovno ho zahodíte. Budete chodiť fotiť smutný a bez energie. Dávajte si na toto pozor. Nerealizujte napríklad fotenie zriedkavého druhu v teréne, ktorý vôbec nepoznáte. Môže sa zdať, že nafotiť medveďa na lúke je hračka. Ale nie je. Na novej lokalite sa potrebujete aspoň rok „preihrať“, terén si okukať a vysledovať zvyky a pohyb druhu. Potrebujete určite vedieť ako sa druh správa v roku s dostatkom potravy a ako sa chová, keď je počas roka potravy menej, nie je žiadne ovocie. Správanie zvierat ovplyvňuje množstvo vecí. Ak aj fotíte novú lokalitu, nestriedajte ju s inými. Zostaňte jej verný, výsledok sa dostaví. Všetko si dopredu poriadne naplánujte, vysledujte a pripravte sa. O to rýchlejšie nafotíte to, čo chcete nafotiť. O to viac sa budete cítiť skvelo. O to viac oddialite pomyslné vyhorenie a môžte ísť ďalej.
Odmeňujte sa
Neexistuje lenivosť. Existuje iba slabá motivácia. Ak nemáte ani tú, musíte sa naučiť svoje mozog ohackovať. Upresním to asi na vlastnom príklade. Keďže hlavným cieľom Turiecfoto je nafotiť všetky druhy zvierat v Turci, je jasné, že sa medzi toľkými nájde aj taký, na ktorý sa vám proste nechce. Je brutálne nezaujímavý, nudný, napr. sa vyskytuje len v zime, málokedy, nuda, mráz alebo čokoľvek podobné. Brr. Mne sa toto stalo niekoľkokrát, fotil som niečo, do čoho sa mi absolutne nechcelo, ale vedel som, že keď ho nafotím, pôjdem fotiť niečo zaujímavejšie a toto bola pre mňa tá odmena. Ak nafotím niečo ťažké a nudné, bude ma čakať niečo krajšie a zaujímavejšie. Akokoľvek sa pri svojich počinoch motivujte. Funguje to. Kľudne to môže byť aj dobrá káva, ktorú si celý deň odopriete, ale doprajete si ju až keď sa vrátite z fotenia. Dohodnite si po fotení so ženskou rande, hocičo :)
Upgradujte techniku
Radujte sa z maličkostí a rozmaznávajte sa. Kúpte si rýchlejšiu pamäťovku. Kúpte si nové telo. Kúpte si nové sklo. Nové maskovanie, vylepšite si fotokryt. hocičo. Vždy sa budete na ďalšie fotenie o to viac tešiť.
Vzdelávajte sa, čítajte
Nech fotíte akýkoľvek druh, naštudujte si o ňom čo najviac. Naštudujte si mapy, lokalitu, rozprávajte sa s miestnymi. Pýtajte sa. Veľa čítajte, počúvajte skúsenejších a napredujte. O to rýchlejšie dosiahnete svoj cieľ.
Vytrvalosť
Niektoré druhy zvierat sa proste nafotiť za týždeň nedajú. Nedajú sa nafotiť ani za dva týždne, ani za mesiac, ani za pol roka. Ak viete, že idete fotiť niečo zriedkavé, budte vytrvalí a neopúšťajte sa. Vytrvalosťou dosiahnete čokoľvek, v toto verím. Nestriedajte lokalitu, zostante verný tej, kde ste. Vylepšite si tam fotokryt, foťte denne a čakajte. Výsledok sa dostaví. Obzvlášť fotiť pravidelne každý deň je veľmi dôležité, rapidne sa tak zvyšuje šanca, že sa vám to podarí. O to skôr vám ako keby odľahne, o to skôr si môže dať krátky oddych.
Spoliehajte sa na náhodné zábery
Okrem hlavného focusu myslite na to, že tu je šanca nafotiť kadečo iné a nepredvídané. Keď budete sedieť niekde už smutný v domnienke, že prší a nič nepríde, spomeňte si na to. Nečakané náhodne stretnutie.
Stanovte si oddychové obdobie
Oddychujte, venujte čas iným veciam. Naplno. Fotenie vyhoďte z hlavy. Určité obdobie v roku proste nefoťte. Ja som počas deviatich rokov cvakania na sebe odpozoroval, že moja aktivita klesá ku koncu roka. Október – december už nefotím skoro vôbec, ak áno, tak naozaj bez stanovenia si cieľu, iba rekreačne. Veľmi to pomáha.