blog

Medvede v okolí jazera Biele brehy (Ontário pri Sučanoch)

Pokračujem v písaní článkov o zaujímavých mikrolokalitách v Turci.

O tom ako sa správať pri fotografovaní medveďov som písal v tomto blogu.

Medvede sa pohybujú pri ontárku od nepamäti. Toto jazero sa nachádza medzi Sučanmi a Turčianskymi kľačanmi. Je tu vysoký pohyb ľudí a jazero životom moc neprekvitá, ale aj napriek početnej návštevnosti tu možno medvede vidieť skoro každý deň. Lokalitu navštevujú rybári, poľovníci, motorkári, turisti so psami a skrátka kde-kto.

Parkujeme neďaleko jazera, pri ostrej zákrute na ceste, ktorá vedie ďalej na Sučany. Vychádzame na lúky a smerujeme vyššie po vyjazdenej ceste. Chodia tu offroadisti a motorkári smerom do Malej Fatry. Prechádzame porastom, cestou zdolávame strmý vyjazdený zráz lemovaný kríkmi a bujnou vegetáciou, kde sa medvede veľmi radi zdržiavajú a blízke stretnutie s nimi tu je veľké. My sme však už zvyknutí. Vychádzame na našu mikrolokalitu. Lúčna zvlnená oblasť pod pohorím Malej Fatry. Mikrolokalitu tvoria prevažne lúky, pravidelne kosievané. Tu macovia hľadajú mraveniská, spásajú kvety a vysoká tráva im poskytuje perfektný úkryt. Neodporúčam potulovať sa cez ňu, medveďovi môžte šliapnuť doslova na hlavu. Po vykosení sa však medvede zdržiavajú skôr na okraji porastov, odkiaľ vychádzajú, otvorenému priestranstvu sa vyhýbajú a snažia sa cezeň skôr iba rýchlo prebehnúť. Poznávacím znamením lokality sú elektrické stožiare, ktoré sa tu črtajú.

Terén je teda značne zvlnený, s malou dohľadnosťou. Lúky možno rozdeliť na 3-4 lokality, kde medvede sledovať, nerovnomerný terén však nedovoľuje vidieť z jedného miesta na druhé, takže sa môže stať, že medveď je „hneď vedľa vás“, len ho kvôli terénu nevidíte.

Upozornenie:

Lokalitu navštevujú poľovníci, večer sa ozýva streľba. Môžu vás arogantne konfrontovať, minimálne vám vynadajú. Nachádzajú sa tu dva posedy, kde poľovníci zakrmujú rovno pod nimi.

Nenavštevujte lokalitu hromadne, nerobte prosím hluk a správajte sa citlivo. Na lokalite riskujete blízke stretnutie s medveďom na veľmi malú vzdialenosť, hlavne ráno a večer. Pri opúštaní lokality na seba pre istotu upozorňujte. Turiecfoto zakazuje zneužitie tohto článku na nekalú činnosť.

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *