blog

Poľovnícke stupidity – prikrmovanie a pomoc zvieratám

Skôr ako sa pustím do samotného vysvetlovanie, prečo je prikrmovanie zvierat prejav stupidity, uvediem význam tohto slova na správnu mieru.

Stupidita:

Stupidita nie je:

 • nadávka, ani posmešné označenie
 • prejav mentálnej retardácie (stupidita je najefektívnejšia u ľudí, ktorí sú mocní, pripadne s nadpriemernou inteligenciou, ale idú vždy podľa určitého schéma).
 • nie je to nevedomosť, kde informácie v prostredí buď nie sú alebo sú, ale jedinec alebo skupina ich nie sú schopní rozlíšiť alebo spracovať.
 • stupidita nie je omyl. Jednotlivec alebo skupina informácie rozlíšia, vnímajú, ale chybne spracujú.
 • nie je to ignorancia, keď informácie sú, ale jedinec alebo skupina im nevenujú pozornosť.

Stupida je:

Stupidita je spôsob, ktorým docieľujeme kompromis so svojou neschopnosťou priamej interakcie, medzi informáciami prichádzajúcimi z fyzikálneho prostredia a odmenami a trestami, ktorých zdroj je sociálne prostredie.

Je to prejav zrútenia spätnej väzby medzi chovaním a prostredím, čo znamená napríklad: Budem pytliačiť alebo konzumovať alkohol, aj keď je to zakázané. Nikto ma nechytil a vždy mi to prešlo (ale raz ma chytia).

Prikrmovanie

Stupidita s poľovníctvom úzko súvisí. Jeden z mnohých argumentov poľovníkov, ktorí obhajujú a ospevujú je pomoc zveri, prikrmovanie, tony sena, kukurička, soľ, jabĺčka. Keď sa nad takouto pomocou logicky zamyslíme a rozoberieme ju IP do detailov, prídeme na množstvo nelogických vecí.

Prikrmovanie zveri. Zvierat.. Čo to znamená? Čo si predstavovať pod pojmom zver, zviera? Nie som si celkom istý, ale len v Turčianskom regióne sa vyskytuje vyše 300 druhov zvierat – vtakov a cicavcov.. Niečo mi uniká?

Pretože ako všetci vieme, prikrmujú sa jelene, diviaky, daniele, srny.. A tu to končí. Tu končí starostlivosť poľovníkov o zver. Bavíme sa o troch, štyroch druhoch zvierat. Aká je to teda pomoc?

Ako poľovníci pomáhajú vydrám, sovám, vodnému vtáctvu, takému-onakému, netopierom, hadom, vlkom, medveďom, plazom a neviem komu ešte.. Pardon, aká pomoc zvieratkám? Seno? Kto stavia vtákom búdky, hniezda, kto vyberá z hniezd orla skalného vajíčka, prekladá ich do hniezd bez znášok a zachraňuje ich tak pred zhodením/usmrtením druhým mláďaťom? Kto nosí krkavcom haluze na stavbu hniezd, kto sa stará o zabezpečovanie el. vedení ? Kto na jar usmerňuje migrujúce žaby na cestách? Kto nosí tony orieškov vevericiam na zimu..? Ako prosím, ešte raz? Nosenie sena?

Som toho názoru, že takéto slovíčkarčenie o POMOCI ZVIERATÁM, ktoré v mnohých prípadoch predstavuje len zakrmovanie jeľeňov/diviakov je účelové. Buď je účelové alebo je to prejav stupidity. Žial, je rok 2017 a ja takéto rozmýšľanie poľovníkov už nestrpím. V poriadku, verilo sa tomu posledných xy rokov, už tomu veriť nebudeme. Je to účelové.

Nech Prežije silnejší

V divokej prírode, kde človek nezasahuje, to takto funguje a funguje to dokonale. Funguje to milióny rokov, načo to meniť? Prináša to človeku viac škôd, ako úžitku. Slabá zver má v zime padnúť. Prežijú len silní, takto to funguje od nepamäti. Čo má potom loviť vlk, resp. tie zdecimované vlčie svorky, ktoré tu máme? Ovečky na salašoch? Ale to je už iný problém..

A okrem toho, všetci z času na čas čítame a počúvame o tom, ako je zver premnožená, diviaky sa špacírujú sa na sídliskách a vysoká požiera na poliach úrodu. Načo sa teda prikrmuje? Veď toto je zrútenie logiky.

Lebo škody

Ďalší prehistorický a nelogický argument. Dávame im papať, aby v zime neobhrýzali stromy, spôsobujú škody. A čo má tá zver v zime požierať? Chápem, že majiteľom lesných pozemkov toto môže prekážať, ale mali by si uvedomiť, že pre zver je obhryz normálny. Nemôžeme chcieť sústavne niečo len pre seba. Pre seba, dokonalé, nikým nepoznačené. Zver patrí do lesov a v lesoch predsa škody nemôže spôsobovať, je ich súčasťou. Je to takto fungujúci ekosystém.

Lebo medvede

Nejeden krát som už počul názor bežných ľudi ako poľovníci prikrmujú aj medvede. Takto sa naučia na ľudskú potravu a je tu problém.

LOV

Ak niekto pomenuje vlčiu svorku kurvami, iné zvieratá sú pre neho škodná, je toto prejav pomoci zvieratám? Ak sa niekto s úsmevom fotografuje s úlovkom, je toto prejav pomoci zvierám? Videli ste ochranára, ktorý by s úsmevom pózoval nad mŕtvym zvieraťom, napr. pri obhliadke? Veterinara? Nadšenca, fotografa? Nie?

Takže na záver, ak sa niekde stretnete s tvrdením, ako poľovníci pomáhajú nosiť seno zvieratkám, vedzte, že ste sa stali svedkami prejavu stupidy. Nosia ho preto, aby bolo čo streliť.

Jaro Slašťan, OZ Kremnické vrchy
Jaro Slašťan, OZ Kremnické vrchy
Jaro Slašťan, OZ Kremnické vrchy
Jaro Slašťan, OZ Kremnické vrchy
Jaro Slašťan, OZ Kremnické vrchy

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

10 komentárov

 1. Juraj Ctibor hovorí:

  neviem kto toto písal… ale nechať na prírode zver už nie je možné. Ty si uveom jednu zásadnú vec, keď už púšťaš takéto rozumy do sveta.
  Pred pár storočiami bolo tak málo ludí, že aj zveri bolo viac. Jeden uhynutý kus nebol problém. Dnes je každý jeden uhynutý kus na starobu alebo choroby, či vyhladovanie problém.
  Zvery je menej. Má menej životného prostredia, je menej zvery, v lesoch je odpad, ktorý neraz zraní zver viac. Drôty, železo, sklo. veci neprirodzené. NIekto tu potom začne písať niečo o mentálnych problémoch, ale nie je lesníkom. Ani ja niesom lesníkom , či poľovníkom, ale mám aspoň šancu pochopiť, o čom je nutnosť kontorlovať les, či sa nekradne drevo, či nejde o nejaký iný problém, či nie su dreviny poškodené, či nenájjde nejaké zdochliny, kosti, stopy po bojoch, pytliactve, treba toho oveľa viac. Kontrolovat stavy.

  Budme radi, že máme polovníkov a prikrmujú. Skor ako napisete takýto článok, spýtajte sa ich priamo a nepíšte výmysly. Ako sa chráni vtáctvo, ako presne sa chránia sovy a iná zver.

 2. hovorí:

  Ako presne pomahaju polovnici sovam, vodnemu vtactvu a podobne?
  Zvery je menej. Media tvrdia opak. Urobte si uz poriadku vo vlastnych radoch. Jeden polovnik tvrdi A, druhy B.

 3. hovorí:

  Píšete: „Zvery je menej. Má menej životného prostredia, je menej zvery, v lesoch je odpad, ktorý neraz zraní zver viac. Drôty, železo, sklo. veci neprirodzené.“ a máte pravdu. No videl niekto poľovníkov riešiť Vami spomínané problémy? Nie. Len prikrmujú a potom strieľajú. Jelene a diviaky si už ani veľmi nezaslúžia pomenovanie divá zver, ale voľne pasený dobytok.

 4. Pavol K hovorí:

  Keď je podľa vás problém v tom, že je málo zveri. Tak zakázať poľovníctvo a nechať les lesníkom na starosť. A je to vyriešené.

 5. jano hovorí:

  Polovnictvo za socializmu bolo o nezistnom prikrmovani zveri. To znamena, ze polovnik sa s laskou staral o zver, daval v zimnom obdobi hlavne v case nudze a stradania zveri krmivo do krmelcov, nasypcov, valovcov aby prezila nepriaznive zimne podmienky. Bol prisny zakaz strielania zveri pri krmelcoch !!!! Keby vtedy niekoho polovnici chytili ( vlastneho kolegu) ze zastrelil zver pri krmelci okamzite by bol potrestany, vyluceny zo zdruzenia! Bol to jeden z najvacsich prehreskov proti lovu! Ano vtedy to bolo tak a nijako inac! Cize vtedy sa len takto prikrmovalo! To su fakty !

 6. jano hovorí:

  Novodobe polovnictvo treba zakazat!

 7. jano hovorí:

  Dnes je to o inom. Prikrmuje sa sice do krmelcov v case nudze, ale to sluzi len viacmenej na efekt, ojeb, aby si verejnost myslela ako sa polovnici staraju o zver. Ine prikrmovanie co je pre nich to klucove sa vola v ich reci vnadenie co je vlastne lakanie zveri. Zakon dovoluje vnadit zver, ale z raticovej zveri len diviaciu a to ma presne stanovene pravidla dane v zakone (krmivo nesmie byt volne pohodene na zemi ale musi byt zapracovane v pode, ostatna raticova zver musi mat k takemuto vnadisku stazeny pristup, tieto vnadiska musia byt zakreslene v mape polovneho zdruzenia, len jedno vnadisko moze byt na kazdych 300ha atd.). No a prave pri tychto vnadiskach sa bezhlavo zabija vsetka zver !, co zakon zakazuje! Vnadiska su mimoriadne ucinne lebo tam zver pride a polovnik ju zabije bez namahy (nemusi chodit po lese) pekne z tepla posedu, ci strielne, budy, chaty a pod. Cize polovnici krmia a hned na krme zabije. No a to je podlost, lebo na krme polovnici za socializmu raticovu zver nestrielali (to bol najvecsi prehresok a za to sa vylucovalo zo zdruzenia)!!! Taketo prikrmovanie (vnadenie – nalakanie zveri na krmivo) a nasledne ju tam odvalit dokaze len kokot, ktory to nema v hlave v poriadku. Preto, lebo jelen ako kral hor si takuto lest od cloveka urcite nezasluzi.To je presne to iste ako ked si v zime urobis budku pre vtaciky krmis ich tam a ked zobkaju, vzduchovkou pekne po jednom strielas. To je kokot a rovnako kokot je aj taky polovnik, co striela na krme. A takych je habadeeeeeej, to mi ver!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A potom si ludia myslia, ked vidia polovnika s krmivom ist do hory aky je obetavy, ako sa s laskou stara v zime o zver a on popritom robi kokotiny.

 8. jano hovorí:

  Hanbite sa polovnici vcetne vasho vedenia /cest vynimkam/. Ked sme sa pred istym casom pytali v tescu zamestnancov co robia s odpadom ovocia a zeleniny /rozumej nahnite – splesnene ovocie a zelenina/ odpovedali nam, ze si to beru polovnici na prikrmovanie zvery. Kedze nas to zaujalo pytali sme sa v roznych tescach v SR . Odpovede boli zhodne. Dokonca sme sa dozvedeli ze polovnici maju zmluvu s tescom o brani takehoto odpadu ovocia a zeleniny a zariadila to ich organizacia, vedenie. Dokazy su aj v casopisoch a na polovnickych serveroch. Dokazy boli zaznamenane pri krmelcoch a na vnadiskach /to su tiez krmelce/.Pytame sa, je to normalne v 21 stoci krmit zver nahnitym a splesnetym odpadom z tesca??????? Je normalne krmit nasu lesnu zver – nase narodne bohatstvo-bohatsvo ktore je nas vsetkych zhnitym a naviac cudzokrajnym ovocim bananmi, kiwami,a pod. ???? Je normalne aby mala zver potom acidozy, hnacky, choroby? Chlapi nehnevajte sa ale vam to v hlave preskakuje. Za honbou zisku a kseftov ste schopny cohokolvek. Zakon hovori jasnou recou, ze prikrmovat sa ma len zdravotne nezavadnym krmivom. Zakon hovori jasnou recou, ako sa ma polovnicke zdruzenie starat o zver , ako ju ma chovat!!!!!!!!!!! A vy robite pravy opak. Hanbite sa /cest vynimkam/.

 9. jano hovorí:

  Mne sa nepáči u poľovníkov to, že zver prikrmujú len kvôli tomu aby ju mohli na krme odbachnúť. Čiže dovezú akože krmivo, vysypú na zem v tesnej blízkosti posedov, krmelcov, resp. strieľní a takto lákajú zver. Strieľajú pri tom všetku zver vrátane jelenej a srnčej zveri a existujú podozrenia, že aj rysa, či vlka. Je to chrapúnske a úbohé odbachnúť zver na krme! Dobrý poľovník by predsa mal zver kŕmiť nezištne, čo znamená nestrieľať ju na krme a pri krmelcoch! Pre lepšie pochopenie dám prirovnanie. V zime xy zavesí búdku pre sýkorky a nasype tam krmivo. Čaká pripravený so vzduchovkou v teple obývačky. Keď tam sýkorky priletia a zobkajú, potvorí okno a tak ich tam vzduchovkou pekne po jednej postrieľa. Je to úbohé a chrapúnske však. Ďalšia vec ,čo sa mi na poľovníctve nepáči je ten, že poľovníctvo (rozumej samotný lov a odlov v revíri najmä v nočných hodinách ale aj cez deň) nie je nikým a ničím kontrolovaný !!! Práve tu dochádza veeeeľmi často k zatajovaniu a nepriznaniu úlovku, k pytliactvu a privlastňovaniu si diviny, trofeje. Zhrnuté a podčiarknuté, poľovníctvo je veĺmi výhodný biznis pre poľovníka. Poľovník /česť výnimkám/ upláca mäsom lekára, prokurátora, sudcu, policajta, úradníka, známych, atď. a má ho vlastne skoro zadarmo. Preto má „známych“. Predstavte si, že by sa poľovník poľovníctva vzdal. No veď to je nemysliteľné vzhľadom k uvedenému, veď to by dostal infarkt. Ozývajú sa hlasy, že niektorí poľovníci/česť výnimkám/ z jednotlivých združení veľmi zbohatli, resp. bohatnú. Robí sa to údajne tak, že poľovník fero mrkvička si individuálne zavolá kamaráta podnikateľa z iného združenia, alebo ešte lepšie zahraničného „hosťa“, ktorý má záujem streliť načierno rysa, alebo vlka, medveďa. Alebo jeleňa vysokej bodovej hodnoty. Poľovník mrkvička mu to za vopred dohodnutú cenu umožní a šťastný lovec platí na ruku. Existujú hlasy a podozrenia, že niektorí poľovníci /česť výnimkám/ predávajú mäso nelegálne ulovených zvierat /rozumej upytľačených/ vopred vytipovaným ľuďom, ktorí prejavili záujem o kúpu zveriny. Jednoducho prišli na to že toto je cesta, ako zbohatnúť, získať kontakty, výhody, atď.

 10. […] sa strielaju, nie pomoc 400 druhom, ktoré tu žijú, atď.). O pseudopomoci zvieratám som písal v tomto článku. Pytliactvo, alkohol, aroganté a hrubé chovane polovníkov voči turistom a podobne. Nie, […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *