Silvestrovské oslavy príchodu nového roka privádzajú niektoré divoko žijúce zvieratá do nepredstavitelnej fatálnej agónie, zažívajú extrémny šok a sú nútené migrovať. Dezorientované a rozospaté narážajú do prekážok a hynú. Hynú pre nepredstaviteľný stres. Zver v lesoch trpí, či srny, líšky, alebo sovy a dravce v mestách. Pre zvieratá je toto tá najväčšia a najstresujúcejšia záťaž, akú môžu zažiť, dokazujú to ochranári, združenia ako Ochrana dravcov na Slovensku a podobne.
V tomto roku používanie pyrotechniky zakázalo mesto Bratislava a myslím, že je len otázka času, kedy s podobným nápadom prídu aj ostatné mesta.
Všetka zver má niekoľkonásobne citlivejší sluch a z toho dôvodu stonásobne intenzívnejšie prežíva akýkoľvek výbuch či svetelný záblesk. Dostáva sa do stresu, zbytočne míňa svoje tukové zásoby, môže naraziť do stromu, spadnúť zo skál a je to úplne zbytočné. V národnom parku by sme sa mali pohybovať s pokorou, v tichosti sledovať prírodu a tešiť sa z toho, že je zachovalá a nie takýmto spôsobom ju aj ničiť,“ uviedol Majko.
U nás v Turci si okrem chatárov na horách ohňostroje dovoľujú hlavne strediska Snowland Valčianska dolina a Winter Park Martinky . Zákaz používania pyrotechniky by mal podľa môjho platiť v obciach v tesnom susedstve týchto národných parkov a to bez nejakých diskusií, navyše kontrolovaný vedením týchto parkov. Nuž, ale ako všetci vieme – nie je ochrana ako ochrana, resp. drive ako drive.
„Najviac pyrotechniky sa používa za šera alebo v noci, kedy už vtáky zanocovali (s výnimkou sov), čím je vplyv ešte rušivejší a nepríjemnejší. V tme sa rozospaté vtáky (napríklad sýkorky, brhlíky, kôrovníky) orientujú ťažšie. Následné nočné prelety môžu spôsobiť zbytočnú stratu tukových, ako aj energetických zásob, nazbieraných počas krátkeho zimného dňa, čo môže byť pre zimujúce vtáctvo nebezpečné. Väčšiu štúdiu robili švajčiarski ornitológovia na Ženevskom a Bodamskom jazere, kde sa zameriavali na vplyv silvestrovského ohňostroja na vodné vtáctvo. Odborníci potvrdili pokles vtáctva medzi 31.decembrom a 1.januárom na približne polovicu. Vtáctvo mohutne opúšťalo hlučné miesta a hľadalo kľudnejšie územia, pričom odlet z rušivých miest bol masívny – v priebehu niekoľkých minút opustilo lokalitu až 4 000 vtákov. Je teda zrejmé, že kým sa niektorí ľudia pri hlučných a svetelných efektoch zabávajú, vtáctvo a iné živočíchy trpia,“ vysvetľuje Roman Slobodník.
Viac:
Ohňostroje sú nebezpečné pre vtáctvo
Silvester šetrný k prírode aj k peňaženke
Ľudia sa zabávajú a zvieratá trpia. Pre pyrotechniku uhynú stovky vtákov