vtáctvo

Králik ohnivohlavý

Regulus ignicapilla

Králiky sú u nás zastúpené dvoma, navzájom si veľmi podobnými druhmi. Okrem králika ohnivohlavého je to králik zlatohlavý. Svoje meno dostali podľa korunky žiarivo sfarbeného peria na temene hlavy, ktoré dokážu v rozčúlení aj trocha vztýčiť. Ich vedecké meno Regulus znamená malý kráľ. Samček králika ohnivohlaveho ma temeno žiarivo oranžové, králika zlatohlavého zlatožlté. Obidva druhy sú našimi najmenšími vtákmi. Pri zháňaní potravy vo vetvách pôsobia neúnavným dojmom.

Výskyt: Predovšetkým v ihličnatých a zmiešaných lesoch, ale aj v parkoch, na cintorínoch a vo veľkých záhradách s ihličnanmi. V horách vystupuje až k hornej hranici lesa. Králik ohnivohlavy je čiastočne sťahovaný, zimuje v oblastiach okolo Stredozemného mora. Pomerne hojne u nás hniezdi.

Veľkost: Dĺžka tela s chvostom 9cm, rozpätie krídel 13-15,5 cm.

Potrava: Drobný hmyz a jeho larvy, pavúky. Potravu si hľadá na vrchnej strane konárov.

Hniezdenie: hlboký hniezdny košíček je vybudovaný z machov, lišajníkov a pavučín, vnútri bohato vystlaný jemnými pierkami. Umiestnený býva medzi dvoma vetvičkami alebo vo vidlici konárov. Hniezdi 2x ročne, samica znáša 7-10 belavo ružových vajíčok s jemnou hnedou kresbou. Inkubácia trvá 14-17 dni, kŕmia obaja rodičia 20-22 dni.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...