blog

Jazierko Široká pri Lipovci

Milujem fotografovanie na vodných plochách. Okrem toho, že mám pri fotení zvolený jeden focus, mám možnosť nafotiť aj veľa vecí, ktoré neočakávam. V Turci máme niekoľko zaujímavých potokov, riek, štrkovísk, jazier a chránených vodných areálov. Obec Lipovec však ponúka jedno skryté a nevšedné jazierko. Na jeho malú plochu je nevýdaná druhová rozmanitosť a pokoj, aký tu vládne. Jazierko Široká patri pod správu Slovenského Rybárskeho Zväzu MsO Martin. Pre začínajúcich fotografov môže ponúknuť fantastické zážitky a rozmanité možnosti na realizovanie sa. Toto malé jazierko je z časti lemované hustou vegetáciou, s početnými úkrytmi pod vodou, aj na súši, striedajúc rôzne vodné ostrovčeky (štrkovité, bahenné, drevnataté). Niekde je breh zase pekne otvorený. Okolie je upravené a pomerne čisté, bez odpadkov. Lemované kríkmi, rôznymi drevinami s bohatými korunami, ale postáva tu aj nejaký ten suchší nomád, na ktorom radi oddychujú dravce.

Toto miesto je pre mňa príkladom toho, ako môže vypadať spojenie ľudských aktivít a fungovania divokej prírody. Veci sú tu nechávané napospas, nikto nemá potrebu vegetáciu meniť alebo opravovať, ľudia tu chodia rybarčiť, oddychovať a funguje to. Ak porovnám túto lokalitu s bohatou druhovu rozmanitosťou napríklad s Košútskym Jazierkom v Martine, ktoré aktivisti naivne premenili na oddychovú zónu pre ľudí, ktorá je teraz pravidelne devastovaná, je to pomer asi 30:2. Divokosť vs revitalizovanosť.

Lipovec, mapka
Lipovec, mapka

Druhová rozmanitosť

Stručne, lokalita poskytuje naozaj veľa. Rôzne spevavce, kačica chrapačka, ostrochvostá, sliepočka vodná, rybárik riečny, volavka popolavá, beluša veľká a tiež rôzne dravce. Na kačice chodia v letnom období striehnuť mladé líšky, celý deň tu premáva ondatra pižmová a na štrkovité ostrovčeky sa rada chodí vyhrievať korytnačka písmenková. Určite tu toho žije podstatne viac. Lokalita ponúka všakovaké možnosti prírodného maskovania, je veľmi tichá, nie je veľmi navštevovaná ľudmi. Rybári využívajú prevažne východnú časť, takže vzájomné rušenie je minimálne. Navyše fotenie v časných ranných hodinách sprevádza tichý opar kĺzajúci sa nad hladinou. Udržujte tu prosím poriadok a kľud.. :)

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *