blog

Fotografovanie a vyrušovanie zvierat

Prebraté z BIRDING SLOVAKIA

Určite tieto etické dilemy rieši v teréne každý ornitológ a fotograf. Avšak nie každý má rovnakú hranicu. Pre niekoho je vyrušovaním už to, že vyplaší kŕdeľ kačíc pri zimnom sčítaní, pre niekoho nie je problém fotiť 15 minút pri hniezde. V oboch prípadoch je to vyrušovanie a bohužiaľ nie každý si uvedomí, že možno tie kačice už večer nemajú kde zanocovať alebo, že pokiaľ sa pri hniezde neobjaví dlhšiu dobu rodič vajcia alebo mláďatá môžu zachladnúť. Pýtate sa: kde je teda tá hranica? Jednoznačná odpoveď asi neexistuje. Každý druh reaguje na stres inak, dokonca v rámci druhov je známe, že severské populácie sú menej plaché. Každá situácia je iná a čím lepšia znalosť prírody, tým ľahšie si vieme hranicu určiť. Pomôcť pri tom by mohli niektoré zásady:

Na prvom mieste sú vždy záujmy vtákov a ich biotopov

  • podporujte ochranu vtáčích biotopov, rozprávajte sa s ľuďmi
  • minimalizujte vyrušovanie vtákov, pri pozorovaní, fotografovaní a filmovaní buďte opatrní a obozretní, všímajte si signály, kedy sa už vtáky cítia nepohodlne, vždy zvážte, či urobiť krok vpred alebo vzad.
  • minimalizujte používanie nahrávok a iných metód na prilákanie vtákov, najmä u ohrozených a vzácnych druhov
  • udržujte si odstup od hniezd, hniezdnych kolónií, nocovísk, tokanísk a zhromaždísk vtákov
  • pri zverejňovaní nálezu vzácneho alebo ohrozeného vtáčieho druhu zvážte všetky potenciálne hrozby. Myslite ale aj na to, že niekedy práve podelenie sa o tieto informácie pomáha identifikovať a chrániť ohrozené biotopy.
  • nevybočujte zbytočne z ciest a chodníkov, ak taká možnosť nie je dbajte na minimálne poškodenie habitatu v prostredí, kde je zvýšený výskyt vtákov jazdite autom opatrne

Toto samozrejme platí aj pri fotografovaní ostatných zvierat.. Čudovali by ste sa, koľko tunajších fotografov je ochotných plaziť sa k jednej srnke po poli kvôli fotke aj 2 hodiny..

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *