Ako neprísť o fotku roka

Zdieľaj!

Každý fotograf divokej prírody vie, že vidieť vzácneho živočicha chce obrovský kus šťastia. Nafotiť ho ešte väčší, plus istú dávku zdravého rozumu.

Tento článok nebudem naťahovať. Počúvam často o tom, ako ľudia nestihli nafotiť toto a tamto, pretože už mali pobalené foťáky, atď, atď. Vídavam fotografov v teréne, idúcich na fotolov s krytkami na objektívoch, s vypnutými foťákmi kadejak cez plece a podobne. Áno, možno iba idú nafofiť niečo konkrétne a neriešia okolie, ale..

Čaro wildlife fotografie je okrem iného hlavne aj v okamihu prekvapenia. Ak budete na fotolovy jazdiť bicyklom, alebo s nasadenou krytkou na objektíve, alebo s foťákom zabaleným v batohu, alebo dokonca len s vypnutým foťákom.. – a prebehne vám cez cestu taký Rys ostrovid (máte 4 sekundy na reakciu), ja Vám zagratulujem. Prepásli ste fotku roka, ktorá sa už pokojne nemusí nikdy opakovať.

Ja osobne pri fotolovoch mávam foťák zapnutý a vždy na krku, s prstom na spúšti, s minimálnou záťažou, s maximálnou pohyblivosťou. Neberiem karty, baterky, battery grip, dokonca ani statív a podobne. Foťák vypínam až keď vchádzam do civilizácie. Robte to aj vy, nič za to nedáte.

Fotokryty

Fotokryty tu nebudem bližšie predstavovať a opisovať. Môžte si ich kúpiť, vyrobiť si rýchlovku priamo v teréne z tŕstia, či dať námahu s polovojenským bunkrom v zemi. Fotokryty sú vynikajúce, ale majú jednu menšiu nevýhodú a tou je slabé zorné pole. Skrátka môžte fotiť len to, čo je pred vami v zornom uhle povedzme 60°. Ak vám z ústrania prebehne trebárs vlk, nemáte šancu a ako som spomínal vyššie, ušla vám ďaľšia životná fotografia. Pokiaľ však máte perfektnú lokalitu a zmapovaný život na nej a presne viete, čo a ako idete fotiť, máte obrovskú šancu nafotiť superblízke a špičkové  fotografie. Aj keď ten nečakaný hosť mimo zorného poľa nikdy nepoteší.

Ak sa však zložíte na náhodu a len vyčkávate, čo sa kde mihne a či vôbec, fotokryt nie je dobrá voľba. Presedíte hodiny zbytočne kľudne s pobehujúcimi dravcami naokolo, ktoré ani neuvidíte, resp. nebudete mať šancu nafofiť ich. V takomto prípade fotokryt neodporúčam.

Takže súhrn

  • V teréne žiadne krytky
  • V teréne patrí foťák do rúk a prst na spúšť
  • Foťák v teréne nepatrí na plece
  • Foťák v teréne nepatrí do fotobatoha
  • V teréne chodiť pešo. Z bicykla sa fotiť nedá
  • Foták v teréne vždy zapnutý. Nevypínať.
  • Zbytočne sa neobmedzovať záťažou. Myslieť na flexibilitu a pohyblivosť
  • Nastavenie meniť podľa aktuálnych svetelných podmienok ešte pred tým, ako nastanú – vidím, že zo svetlej lúky vôjdem do tmavšieho lesa, ešte pred vstupom si prenastavím foťák, atď.
  • Fotokryt len pokiaľ idete cieľene, aj keď..

podobné články

Leave a Comment