Každý fotograf divokej prírody vie, že vidieť vzácneho živočicha chce obrovský kus šťastia. Nafotiť ho ešte väčší, plus istú dávku zdravého rozumu.
Tento článok nebudem naťahovať. Počúvam často o tom, ako ľudia nestihli nafotiť toto a tamto, pretože už mali pobalené foťáky, atď, atď. Vídavam fotografov v teréne, idúcich na fotolov s krytkami na objektívoch, s vypnutými foťákmi kadejak cez plece a podobne. Áno, možno iba idú nafofiť niečo konkrétne a neriešia okolie, ale..
Čaro wildlife fotografie je okrem iného hlavne aj v okamihu prekvapenia. Ak budete na fotolovy jazdiť bicyklom, alebo s nasadenou krytkou na objektíve, alebo s foťákom zabaleným v batohu, alebo dokonca len s vypnutým foťákom.. – a prebehne vám cez cestu taký Rys ostrovid (máte 4 sekundy na reakciu), ja Vám zagratulujem. Prepásli ste fotku roka, ktorá sa už pokojne nemusí nikdy opakovať.
Ja osobne pri fotolovoch mávam foťák zapnutý a vždy na krku, s prstom na spúšti, s minimálnou záťažou, s maximálnou pohyblivosťou. Neberiem karty, baterky, battery grip, dokonca ani statív a podobne. Foťák vypínam až keď vchádzam do civilizácie. Robte to aj vy, nič za to nedáte.
Fotokryty
Fotokryty tu nebudem bližšie predstavovať a opisovať. Môžte si ich kúpiť, vyrobiť si rýchlovku priamo v teréne z tŕstia, či dať námahu s polovojenským bunkrom v zemi. Fotokryty sú vynikajúce, ale majú jednu menšiu nevýhodú a tou je slabé zorné pole. Skrátka môžte fotiť len to, čo je pred vami v zornom uhle povedzme 60°. Ak vám z ústrania prebehne trebárs vlk, nemáte šancu a ako som spomínal vyššie, ušla vám ďaľšia životná fotografia. Pokiaľ však máte perfektnú lokalitu a zmapovaný život na nej a presne viete, čo a ako idete fotiť, máte obrovskú šancu nafotiť superblízke a špičkové fotografie. Aj keď ten nečakaný hosť mimo zorného poľa nikdy nepoteší.
Ak sa však zložíte na náhodu a len vyčkávate, čo sa kde mihne a či vôbec, fotokryt nie je dobrá voľba. Presedíte hodiny zbytočne kľudne s pobehujúcimi dravcami naokolo, ktoré ani neuvidíte, resp. nebudete mať šancu nafofiť ich. V takomto prípade fotokryt neodporúčam.
Takže súhrn
- V teréne žiadne krytky
- V teréne patrí foťák do rúk a prst na spúšť
- Foťák v teréne nepatrí na plece
- Foťák v teréne nepatrí do fotobatoha
- V teréne chodiť pešo. Z bicykla sa fotiť nedá
- Foták v teréne vždy zapnutý. Nevypínať.
- Zbytočne sa neobmedzovať záťažou. Myslieť na flexibilitu a pohyblivosť
- Nastavenie meniť podľa aktuálnych svetelných podmienok ešte pred tým, ako nastanú – vidím, že zo svetlej lúky vôjdem do tmavšieho lesa, ešte pred vstupom si prenastavím foťák, atď.
- Fotokryt len pokiaľ idete cieľene, aj keď..