Turiecfoto

Sýkorka belasá

Cyanistes caeruleus

https://www.xeno-canto.org/sounds/uploaded/GQHPHDPARW/XC233517-Blaumeise_Sande_See_150312_1725_2_klick_hp_amp.wav.MP3?_=1

Sýkorka belasá patrí medzi naše najhojnejšie drobné spevavce. Svoje meno došťala podľa modrastého nádychu operenia, ktorý vyniká najmä na háve. Ak chceme, aby sa nám sýkorky belasé usadili v záhrade, musíme im zavesiť búdku s vletovym otvorom menším ako 27mm, inak ich vytlačia silnejšie sýkorky veľké.

Výskyt: Obýva všetky biotopy, kde sa vyskytujú listnaté stromy – zmiešané a listnaté lesy (najradšej dubové), hájiky, parky, záhrady a cintoríny. Pre jej výskyt sú dôležité dutiny, ktoré môže využiť na hniezdenie. Na jeseň sa často zdržiava v trstinách.

Veľkosť: Dĺžka tela s chvostom 11-12cm, rozpätie krídel 17-20cm.

Potrava: Hmyz a jeho larvy, predovšetkým húsenice motýľov, pavúky, púčiky, na jeseň tiež semená, bobule a iné plody. V zime často hosť kŕmidiel, kde sa živí olejnatými semenami, orechmi či lojom. Pri hľadaní potravy sa často vešia na vetvičky bruškom nahor.

Hniezdenie: V dutinách stromov, hniezdnych búdkach či strinach múrov ši šťavia hniezdo vystlané machom, rastlinnými vláknami, srsťou a pierkami. Niekedy zahniezdi aj v poštovej schránke. Hniezdi raz až dvakrát ročne. Samica znáša 7-14 bielych vajíčok s červenkastými bodkami. Sedí 12-15 dni, mláďatá sa vyliehaju po 16-19 dňoch a rodičia ich ešte asi dva týždne kŕmia.

 

Exit mobile version