blog

Premnoženosť zvierat – skrytý strach a nenávisť?

Každý rok má prekvapí niekto, kto urputne bojuje za to, aby sa medvede regulovali, upozorňuje na ich premnoženosť a čo všetko zlé tieto zvieratká robia. Lebo už aj turisti sa boja chodiť do lesov, lebo medvede chodia 500m od dediny, atď. Prehnané populistické tvrdenia, úplne mimo reality. Ukážkové príklady šírenia paniky a demonštrácia vlastného strachu z vecí v kombinácii s nevedomosťou, v prípade medveďov je to nulový počet stretnutí vo voľnej prírode.

„..Viete si predstaviť, že by nebolo poľovníctvo? Tieto šelmy, ktoré chcete chrániť by mali vynikajúce podmienky na rozmnožovanie a začali by prechádzať medzi ľudí. Vtedy by som Vás milý pán veľký ochranca chcela vidieť čo by ste robili a nedajbože keby sa stalo niečo niekomu z Vašich blízkych v lese pri premnožení týchto šeliem“

Čo sa skrýva za takýmto myslením? A do akej miery je nebezpečné? Každopádne, vzdbudilo to vo mne myšlienku, že niektorí ľudia si myslia, že v lesoch žijú zvieratá IBA PRETO, aby mohli človeka okamžite roztrhať. Áno, aj ja mám strach, keď idem tmavými húštinami, keď som pred niekoľkými rokmi (nedaleko obce) zbadal prvého medveďa, zutekal som ako posratý. Doslova. Ale teraz kvôli tomu hádam nezačnem šíriť nejaké bludy po internetoch a volať po odstreloch tak, ako niektori starostovia.

Premnoženosť = smiešna útópia

Osobne neznášam slovo premnoženosť. Jednak je to pre mňa archaický a dinosaurí výraz, ktorý obľubujú ľudia, ktorým pokrok a inovácie nič nehovoria. Je rok 2017. Dnes frčí sloboda a progres (stále to opakujem). Druhak, toto slovo vo mne vzbudzuje potrebu vlastniť a ovládať. Je to pre mňa opakom slobody. Kto sme, že si dovoľujeme inému kázať ako a kde má žiť, v akej početnosti? Ja osobne slobodu milujem, bojujem za ňu a bojovať budem. Som zato, aby sme boli všetci slobodní a nikto nikoho neovládal. Nikdy som nemal rád nadradenosť, povyšovanie sa a autoritu. Ja osobne sa cítim ako slobodný človek, ktorý nemá potrebu veci ovládať a systém ako taký mi vyhovuje. Ak sa v ňom niečo zmení, nemám tendencie hľadať chyby, ale prispôsobujem sa. Bojujem však proti tým, ktorí ovládať a vlastniť chcú. Sebci, arogantné autority mi budú vadiť vždy. Bohužiaľ.

Pretože sloboda je všetko. Strata slobody, resp. jej absencia sa však prejavuje zvýšeným strachom. Strachom pred tým, pred tým alebo pred tým. Kto sa necíti slobodný, ten sa niečoho bojí. V tomto prípade sa ľudia boja zvierat.

Marek Belák a jeho status

Pán Marek Belák je politik z Martina a tiež fanúšik fašistickej strany Ľudová strana Naše Slovensko. Na sociálnej sieti sa venuje témam od A po Z, ktoré majú vačšinou dezinformačný a stažovateľský charakter. V pondelok, 6.3.2017 upozornil na kontajner na medvede za 22 tisíc eur takýmto statusom.

Neviem, čo si mám o tom myslieť, ale ide z toho strach. Porovnávať sumu za kontajner so sumou za náboje na odstrel a nazývať ochranárov fanatikmi? Načo tá nadradenosť a povyšovanie?

Marek Belák: Zameriavam sa na rozpočtové, finančné, daňové a ekonomické témy. Vyriešiť problém premnožených medveďov je moja osobná politická agenda navyše. Všetci od toho dávajú ruky preč, lebo si nechcú pohnevať pár fanatikov, ktorí považujú medveďov za plyšové hračky. V skutočnosti trpia tisíce Slovákov dotknutí priamo (škody na majetku), aj nepriamo (prestali chodiť do lesa).

Nikto do lesa chodiť neprestal

Dovolím si nesúhlasiť s tvrdením pána Beláka a dovolím si ho totálne zmiasť zo stola. Po Erike Cintulovej (ktorá odstrel medveďa komentovala s úsmevom v štýle – bol to chudák, mal smolu, že urobil to, čo urobil (napadol človeka)),  je toto ďalší ukážkový príklad neznalosti problematiky a ukážkový príklad šírenia paniky. Nikto predsa do lesov neprestal chodiť. Na sociálnych sieťach som minulý rok videl množstvo videí z MF a nielen odtiaľ, od ľudí, ktorí si medveďa s nadšením nahrávali na telefón. Nikomu sa nič nestalo. Ľudia si odniesli super zážitok a chodia do lesov stále. Niektorí obyvatelia Turč. Kľačian si fotia šplhajúce medvede na divoko rastúcich čerešniach za ich pozemkami a berú to ako atrakciu. Žiadny strach, žiadna nenávisť. Tak načo?

Nikto netrpí

Veci treba pomenovať priamo. Ak dochádza ku škodám na majetku, je to preto, lebo ľudia žijú s medveďmi na jednom území a nevedia s nimi vychádzať, resp. vychádzať nechcú, pretože presadzujú vlastné potreby nad prírodu. Tu je ten kľúč. Nadradovanie vlastných potrieb. Moje potreby su viac ako tie tvoje, ty mi musíš ustúpiť. Každý chce mať dom pri lese a nič iné ho nezaujíma. Je tam on a tým pádom všetko ostatné musí ísť bokom. Tak to je. Vyrubovanie lesov a pribúdajúcu zástavbu priamo pod národnými parkami vidíme všetci. Potom sa čudujeme? Ak si staviam dom niekde pod lesom, asi logicky musím rátať s tým, že mi k domu budú chodiť srny, veverice, či medvede. Či ako? Či radšej nie? Zamínujem sa tam, nech sa nikto neopováži, lebo je to moje moje moje?

Skrytá nenavisť?

O tom, že ľudia v skutočnosti riešia iba svoju skrytú nenávisť voči veciam všeobecne, ma čoraz viac a viac presviedčajú ich rôzne tvrdenia. Medvede chodia do dedín, zle je. Chodia na odpadky, zle je. Pohybujú sa po lese, zle je. Pohybujú sa pod lesom, zle je. Ochranári koše zabezpečia, kúpia nové, zle je, lebo koše budú v lesoch špatiť, budú sa musieť zamykať a odomykať a skrátka večné večné hundranie. Kto rieši len nenávisť a komu v skutočností ide o riešenie problému? Nenávistného človeka nemožno prevychovať. On si pozemok nikdy neoplotí, pretože miesto toho, aby napríklad pochopil, že mu tam medvede prestanú chodiť, začne riešiť financie a podobne. Keby aj dostal príspevok na takéto zabezpečenie, nikdy to nebude dobré, vždy sa nájde problém. Nebude čas alebo ja neviem. Niektorí ľudia skrátka nerozmýšľajú logicky. Nezoberú vec ako dobrú investíciu do budúcnosti a vyriešenie problému, ale nutnosť prevencie doslova berú ako útok na vlastnú osobu, zásah do vlastného statusu. Ako si to len môže niekto dovoliť kázať im o nejakej prevencii? Keď im vadí všetko, vadia im aj zvieratá. Bez servítok. Prehlásajú síce, že ich majú radi, ale medvede by regulovali okamžite. Majú síce prírodu radi, ale vadia im uschnuté stromy, ktoré im môžu ublížiť, atď atď.

Nenávistného človeka nezmeníte. Bude medvede nenávidieť, či budú v lesoch, či v obciach, či dôjde k zabezpečeniu kontajnerov, či dôjde k zabezpečeniu pozemkov oplotením. Až dokým ich tu nebude sotva stovka. To isté platí aj o vlkoch a najnovšie pri vtákoch, či stromoch v mestách.

Záver

Vážený pán Belák, v jednej veci s Vami možno súhlasím. Kontajneri možno boli predražené, avšak my nevieme, čo za tým v skutočnosti je. Za takýmito vecami býva aj odkupovanie pozemkov, vytvorenie kontajnerov na kľúč, inštalácia, školenie, prevoz a podobne. Každopádne je to niečia iniciatíva a snaha veci riešiť inak, ako odstrelom. Nesúhlasím však s Vami s porovnaním potreby zabezpečených kontajnerov s detskou klinikou, predsa tieto veci riešia dva úplne odlišné rezorty. My ľudia prírodu riadiť nevieme, iba sa hráme na bohov, ale nerozumieme sa do nej a mali by sme ju nechať tak, v takej miere, v akej je to len možné. Ak sa v budúcnosti odhodláte riešiť otázku problematiky medveďov, odporúčam túto vec konzultovať s odborníkmi, napríklad s Erikom Balážom a podobne. Expertov na túto problematiku tú máme požehnane. Ja osobne vidím riešenie v zabezpečených kontajneroch a v odstránení lákadiel, za ktorými medvede chodia. Či už je to odpad alebo divoko rastúce ovocné stromy. Verte mi, je ich po dedinách naozaj veľa. Nie je to iba môj názor, som o tom presvedčený. Regulácia nikdy k ničomu nepovedie. Zastrelíme 20 medveďov a za nejaký čas sa objavia ďalšie medvede a situácia sa bude opakovať. Verím, že ste inteligentný človek a verím, že ak by ste naozaj chcel, mohol by tu vzniknúť aspoň skúšobný, avšak jedinečný projekt za účelom potvrdenia týchto preventívnych riešení. Som presvedčený o tom, že ak by sa našli lowcostové riešenia zabezpečenia kontajnerov, prípadne zčasti aj divoko rastúcich ovocných stromov, mohlo by to mať obrovský marketingový ohlas aj pre iné obce na Slovensku,  resp. tam, kde je to potrebné. Odstrel nikdy nič nevyrieši. Nechajme prírodu prírodou a hlavne sa jej nebojme.

.Fašista

https://www.youtube.com/watch?v=3Gc94Ix2vkM

Ná záver niečo o slobode v divočine, hĺbkovej ekológii, regulácií, ekonomike a tak…

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

1 komentár

  1. Beáta hovorí:

    Ďakujem za článok, Váš čas vysvetliť veci, držím Vám palce. Želám Vám, aby ste nemuseli míňať energiu na reakcie podobných „odborníkov na všetko“ typu p. Beláka. Ozaj radšej stretnutie s medveďom, tam je väčšia možnosť obohatenia. Teším sa na Vaše články.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *