viktorcech at gmail com
Ing. KOLOŽVÁRY Marcel
Pri čítaní dobovej literatúry opisujúcej činnosť a prácu so zrýchleným systémom nahrávania TURBO EMO, QROS, QTOS nie je čitateľovi niekedy celkom úplne jasné, ako sa s týmito systémami pracuje na reálnom počítači ATARI v dnešnej dobe. Preto je vhodné spísať stručný zrozumiteľný návod, ako na to.
Existuje TURBO EMO a TURBO QROS 9600. TURBO QROS sa inštaluje do XC12, TURBO EMO je externé DPS s možnosťou pripojenia cez DIN 5 konektor a SIO. QTOS/QROS je rovnako obslužný systém pre tieto TURBO systémy. V článku budeme spomínať QTOS/QROS systém. TURBO QROS dokáže obslúžiť aj klasické TURBO 2000 a TURBO D.
QROS aj QTOS vieme zaviesť do počítača ATARI 800/130XE z kazety, alebo z diskety. V súčasnosti kazeta je nahradená napríklad zariadením ATARI SIO PICO, ktoré emuluje prácu s mgf ATARI XC12 okrem funkcie nahrávania a má podporu aj pre TURBO systémy. Namiesto klasickej mgf kazety (pásky) sa používa jej zdigitalizovaný tvar v tvare súborov CAS.
V prípade disketovej a diskovej HDD verzie QTOSu je v súčasnosti tiež viacero možností, ako a z akého moderného zariadenia ho do počítača ATARI zaviesť. Existujú zariadenia ako SIDE3, SIO2SD, SDrive-MAX, atď. a klony klasických floppy mechaník (XF551 a podobne). V zdigitalizovanej podobe sa využívajú súbory ATR ako obrazy diskiet a v prípade spustiteľných súborov súbory s príponou XEX, COM a pod.
Pre použitie kazetovej verzie QTOSu a QROSu bolo potrebné najprv vygenerovať si potrebné súbory CAS napríklad v emulátore ALTIRRA na PC (viď.Obr.1), ktorý je veľmi užitočnou pomôckou, z tzv. generátorov QROS a QTOS pre príslušnú verziu ATARI 800XL/XE alebo ATARI 130XE:
- súbory generátorov qtos800.xex, qtos130.xex, qros130.xex,
—vygenerované súbory QROS130 pre rôzne rýchlosti 1 - QROS130_START+OPTION_0860.cas
- QROS130_START+OPTION_6600.cas
— vygenerované súbory QTOS130 pre rôzne rýchlosti - QTOS130_START+OPTION_0860.cas
- QTOS130_START+OPTION_6600.cas
— vygenerované súbory QTOS800 pre rôzne rýchlosti o - QTOS800_START+OPTION_0860.cas
- QTOS800_START+OPTION_6600.cas

1 Názvy vygenerovaných CAS súborov boli zvolené tak, aby bolo zrejmé aká je rýchlosť záznamu a aj ktorá verzia QROS/QTOS to je. Taktiež je vyznačený spôsob zavedenia do ATARI z kazety cez boot pomocou START+OPTION.
Pre použitie diskovej verzie nám poslúžia samotné spustiteľné súbory XEX generátorov pre QTOS a QROS, v ktorých je možnosť cez klávesu G príslušný QROS/QTOS na ATARI spustiť priamo (viď. Obr.1, Obr. 2, Obr. 3).




Obr. 2a-b Spustený QTOS800 a QTOS130 cez príslušný generátor QTOS v emulátore Altirra na PC
Obr. 3a-b Spustený QROS130 cez príslušný generátor QTOS v emulátore Altirra na PC
V prípade QROS130 je potrebné počas spustenia samotného QROS v generátore cez kláves G si následne zvoliť jednu z možností podľa toho, či máme v ATARI 130XE zabudovanú HW úpravu QROS2, alebo nie:
- Stlačením Q si volíme možnosť tzv. QROS+, kde máme HW úpravu v počítači ATARI
- Stlačením W si zvolíme možnosť spustenia QROS bez HW úpravy
Emulátor Altirra na PC túto HW úpravu nemá implementovanú, preto v emulátore si stále volíme spustenie QROS bez HW úpravy cez príslušný kláves W. Rovnako aj v prípade na reálnom ATARI 130XE volíme predvoľbu W, keďže nemáme v počítači uvedenú dobovú HW úpravu implementovanú pre interný QROS.
2 V súčasnej dobe nemám zachované schémy HW úpravy počítača ATARI 130XE, ktorá je opísaná v dobovej literatúre z Klubu TLMAČE ako úprava s tlačítkom a QROS HW je predpokladám asi ako interný CARTRIDGE alebo OS.
Po stlačení klávesy W (resp. Q) ATARI nabootuje BASIC, ktorý sa hlási v príkazovom riadku cez READY (viď. nasledujúci obrázok).

Aby sa ale dal používať samotný systém QROS 130, je potrebné nastavenie rozšírenej pamäti v ATARI 130XE cez príkaz POKE:
- zadáme v BASICu POKE 54017,252 a stlačíme RETURN (viď. Obr. 5)
Podľa popisu práce s RAMDISK v magazíne FLOP z roku 1992 (AK Rožnov p.R.) sa jedná o prácu s tzv. bankami rozšírenej pamäte v počítači ATARI 130XE. ATARI 130XE má tieto banky 4 a tie sa prepínajú pomocou portu PORTB na adrese $D301 (54017) s použitím uvedeného príkazu POKE. Hodnotou 252 ($FC, binárne 1111 1100) sa nastaví príslušná práca s ramdiskom (rozšírenou pamäťou), aj prístupom k RAM, pripojenie (odpojenie) ROM alebo BASICU do (z) pamäte. V našom prípade teda číslo 252 znamená:
- Bit 7 – hodnota 1 – $5000 – $57FF = RAM
- Bit 6 – hodnota 1 – tento bit sa nevyužíva
- Bit 5 – hodnota 1 – ANTIC má prístup k normálnej základnej RAM (64kB)
- Bit 4 – hodnota 1 – CPU má prístup k normálnej RAM (64kB)
- Bit 3 – hodnota 1 – Bity 3 a 2 určujú svojou kombináciu, ktorá zo 4 bánk bude dostupná v priestore $4000 – $7FFF
- Bit 2 – hodnota 1 – v našom prípade je to kombinácia bitov 11 a teda sa jedná o BANKU č.4
- Bit 1 – hodnota 0 – $A000 – $BFFF = BASIC
Bit 0 – hodnota 0 – $C000 – $FFFF = RAM
Po nastavení rozšírenej pamäti príkazom POKE zadaním príkazu DOS v BASICu (viď. Obr. 5) sa systém QROS inicializuje a opätovne sa skočí do interpretera jazyka BASIC. Tým je systém QROS pripravený na ďalšiu činnosť a môžeme pracovať v BASICu (napr. zadaním príkazu LOAD “C:meno, atď.)

Pre prácu s RAMDISKom je potrebné ho najprv naformátovať príkazom XIO v BASICu (viď. Obr. 6).
- XIO 254,#1,10*16,0,“Q:*“
Jednotlivé parametre majú význam:
- 254 – číslo, ktoré určuje druh operácie, v našom prípade 254=formátovanie
- #1 – číslo kanála
- 10*16 – ICAX1 parameter, definuje začiatok RAMDISKu v pamäti a tým aj jeho veľkosť (je to vyšší byt adresy). V tomto prípade to bude od $A000 po $FFFF ($A0=1016=160).3
- 0 – ICAX2 parameter – tento sa nevyužíva
“Q:*“ – definuje zariadenie RAMDISK

3Ďalší popis a vysvetlivky k parametru ICAX1 je uvedený v pôvodnom popise systému QTOS, preto ho tu ďalej nebudeme uvádzať.
Pre nahrávanie z kazety do počítača ATARI po inicializácii QROS sme v interpretery jazyka BASIC a je potrebné opätovne napísať príkaz DOS s tým, že pred samotným odoslaním príkazu DOS stlačíme a držíme tlačítko START a až tak príkaz DOS potvrdíme cez klávesu RETURN (viď.Obr. 7). Týmto sa dostaneme do QROS loadera a tlačítko START môžeme pustiť. QROS loader sa nám hlási príslušnou obrazovkou (viď.Obr. 8).


———————————————————————————————————–
Následne môžeme zadať názov rýchleho záznamu (6600 baud) uloženého na páske (vytvorený napr. v QTOS cez PIP a funkciu COPY súboru na pásku v rýchlom formáte 6600baud) a potvrdením tlačidlom RETURN spustiť samotné nahrávanie záznamu.
Príklad nahrávania z rýchlej kazety zo zariadenia C: v QROS je na nasledujúcich obrázkoch:




———————————————————————————————————–
V dobovej literatúre sa uvádza (viď. zoznam literatúry), že pod zariadením C: v užívateľských programoch až do stlačenia tlačidla RESET funguje rýchla kazeta. Po stlačení RESET sa znovu dostávame do BASICu, kde je potrebné opätovne vykonať inicializáciu systému QROS pomocou príkazov POKE a DOS, ako bolo popísané vyššie.
Dobová literatúra taktiež uvádza, že ak chceme nahrať strojový program, napíšte príkaz DOS, podržte START+OPTION a RESET, čím sa dostanete do BOOT C: a je potom možné stlačením RETURN tento strojový program zaviesť do počítača ATARI v systéme QROS v rýchlom zázname 6600 baudov.
Bohužiaľ uvedená skutočnosť a zavedenie strojového programu pod QROS sa mi nepodarila overiť v praxi v emulátore Altirra aj na reálnom ATARI 130XE, keďže po stlačení START+OPTION+RESET stále QROS skončí v BASICU.
Systém QTOS
Systém QTOS je o niečo jednoduchšia verzia systému QROS a netreba ho inicializovať ako QROS. Po spustení napríklad cez generátor QTOS či už verziou pre ATARI800 alebo ATARI130, systém QTOS je ihneď inicializovaný a očakáva zadanie zariadenia a meno súboru, ktorý chceme nahrať (viď.Obr. 2). V prípade QTOS rýchlu kazetu predstavuje zariadenie T: a RAMDISK je nutné tiež pred samotným použitím formátovať. Aby sme sa dostali do BASICu, stačí stlačiť klávesu BREAK a BASIC sa nám ohlási READY. Teraz môžeme pracovať v BASICU.

Formátovanie RAMDISKu príkazom napr. XIO 254,#1,10*16,0,”Q:*” prebieha tak, že po odoslaní uvedeného príkazu QTOS očakáva zadanie aktuálneho dátumu vo formáte DD.MM.RR, s ktorým sa následne bude pracovať a aj súbory uložené napríklad cez SAVE budú ním označené.

V BASICU potom môžeme nahrávať program cez LOAD“T:meno.ext“. Napríklad v Altirra emulátore pokusne sa nahráva skôr vytvorený CAS súbor kopírovacieho programu DETURBO-KOPY (viď. Obr. 15). Tento bol vytvorený cez program PIP pod disketovou verziou QTOS, ktorý tu ale popisovať už nebudeme. Popis práce s PIP je uvedený v dobovej literatúre aj v jej prepise, na ktorú čitateľa odkazujeme.

Je potrebné ešte doplniť, že v prípade, že sa nám program nenahrá, tak klávesa BREAK v tomto prípade nám nefunguje a až stlačením klávesy RESET sa opätovne dostávame do QTOSu, ktorý čaká na zadanie zariadenia a názvu programu pre jeho načítanie a v niektorých prípadoch zostáva aktívny BASIC. Vidíme, že QTOS aj po RESETE zostáva stále aktívny, pokiaľ ho teda nahrávaním nejakého programu v pamäti neprepíšeme.
Pokusy s RAMDISKom v QROS
Po spustení systému QROS cez generátor QSROS130.XEX a jeho inicializácii cez príkazy POKE a DOS v BASICU sa vykonalo formátovanie RAMDISKU príkazom XIO podľa vyššie popísaného návodu.
Dobová literatúra uvádza, že QROS v BASICU vie cez príkazy SAVE “Q:meno“, LIST “Q“meno“ do RAMDISKu uložiť programy. Pokusne bol napísaný krátky BASIC program a následne uložený do RAMDISKu príkazom SAVE“Q:TEST.BAS“.

Pre výpis DIR obsahu RAMDISKu v BASICu priamo nie je na to príkaz, preto sa DIR simuluje krátkym BASIC programom:
5 TRAP 30
10 OPEN#1,6,0,”Q:*.*”
20 GET#1,A:PUT#16,A:GOTO20
30 END
Po spustení programu sa emuluje príkaz DIR a vypíše sa obsah RAMDISKu Q:

Nezabúdajme, že po RESET je potrebná znova inicializácia QROS cez POKE a DOS. Následne v BASICu vieme príkazom XIO si overiť existenciu uloženého programu v RAMDISKu:
XIO13,#1,1,1,”Q:TEST.BAS”
Ak príkaz XIO sa vykoná bezchybne, znamená to, že daný súbor TEST.BAS existuje v RAMDSIKu, čiže je v ňom stále uložený aj po RESET.
Príklad na dotaz existencie neexistujúceho súboru v RAMDISKu Q: je na nasledujúcom obrázku:

Funkčnosť ostatných XIO príkazov v BASICu nebola overená, okrem príkazu XIO33,#1,1,1,“Q:TEST.BAS na DELETE (zrušenie) súboru z RAMDISKu Q.
ZÁVER
Pokusy popísané vyššie s nahraním uvedených programov v QROS a QTOS dopadli negatívne. Programy sa do ATARI nepodarilo nahrať ani v emulátore Altirra a ani na reálnom ATARI 130XE. Pravdepodobne je to tým, že použité zariadenie ATARI SIO PICO emulujúce kazetový magnetofón nepodporuje TURBO EMO – QROS a ani emulátor nepodporuje v súčasnosti tento turbo systém.
Klasický magnetofón ATARI XC12 pri testoch nebol použitý, keďže momentálne nevlastním mgf s HW úpravou pre TURBO 9600Bd a ani štandardný kazetový magnetofón určený pre hudbu s úpravou resp. interface TURBO EMO.
V budúcnosti je plánovaná stavba TURBO 9600Bd podľa dobovej schémy nájdenej v literatúre a implementácia do mgf XC12. Uvedená schéma je novšou verziou interface pre TURBO EMO s úpravou pre možnosť implementácie v mgf ATARI XC12.