Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
TURBO D a jeho systém DNM pracuje v rýchlostiach 4000-12000 baudov. V tomto skrátenom návode Vám ukážem, ako konvertovať hru / program do tohto zrýchleneho formátu. Budeme pracovať s programom TURGEN, programy turbo DNM, používať reálny magnetofón a kazetu. Systém DNM nebudem bližšie opisovať.
Kedže na ATARI momentálne asi neexistuje zachovaný softvér, ktorý by dokázal previesť 600, TURBO 2000, resp COM súbor do TURBO D, budeme si musieť tento formát vytvoriť práve cez TURGEN.
Začneme kliknutím na ADD, zvolíme TURBO D, importujeme napríklad DECATHLON, zadáme cestu na export a zvolíme si rýchlosť. Tu to nechám na každom zvlášť. Magnetofóny XC12 majú hraničiacu rýchlosť niekde okolo 6000 baudov. Ak máte emulátor kazety A8 pico SIO, môžte použiť rýchlosť až 11000 baudov. V Turgene si ešte môžte overiť kompatibilitu súboru so systémom TURBO D stlačením na Check Loaders. Na výber máme ešte možnosť zvoliť klasické bloky N: alebo dvojité D:. Dvojité sú vlastne uložené 2x po sebe, v prípade, že by bol prvý blok chybný, nahráva sa druhý blok. Nahrávka je teda o to dlhšia.
Celkovo výhoda TURBO D je v tom, že ak loader nejaký blok nevie čítať, stačí trošku pretočiť magnetofón späť a skúsiť blok čítať znovu.
Potvrdíme OK a hru máme nachystanú na export. V hornom menu môžme generovať CAS súbor, alebo WAV súbor TURBO D v nami požadovanej rýchlosti. Teraz je nutné dostať túto zvukovú stopu do ATARI, napríklad cez nejakú kazetu s AUDIO jackom. Ta sa vloží do magnetofónu, jack sa pripojí do PC a následne sa spustí WAV súbor. Cez takúto kazetu sa mi na reálnom ATARI podarilo čítať TURBO D formát až v rýchlosti 9000 baudov. Samozrejme, s reálnou kazetou by to asi nešlo, tam je max rýchlosť niekde medzi 5000-6000b.
Použijeme jeden z loaderov, napr TURBO DNM D-DMOS. Stlačíme R (run) a zadáme N:*, RETURN. Program začne nahrávať. Ak nemáme TURBO D zabudované v magnetofóne, môžme použiť loader TURBO DNM D-MOST, ktorý nevyžaduje hw úpravu magnetofónu. Je to pre mňa záhada, ale funguje to.
Teraz, keď vieme vytvárať TURBO D formát cez TURGEN, je tu jedna možnosť, ako si program uložiť aj na kazetu. DMOS dokáže príkazom S aj ukladať, ale len asi max 22kb program. Ten nahráme najprv cez L. Po nahratí vieme meniť rýchlosť akou chceme ukladať, a to cez HELP-START. Následne môžme po nahratí ukladať na kazetu cez S., len si zvolíme, či jednoblokovo N:, alebo dvojblokovým záznanom D:.
Väčšie súbory vieme kopírovať cez program GRAND COPY. Je to len kopírovací program, neslúži na spúšťanie.
Grancopy je písany v BASICU a musíme ho loadovať cez DNM. Buď v BASICU (stlačením B), cez CLOAD, alebo si môžme vygenerovať TURBO D formát cez TURGEN z COM súboru a natiahnuť ho cez DNM. Takto to robím ja. Tam zadáme: L, N, medzerník, RETURN. Cez audio kazetu, resp cez a8pico sio natiahneme náš program.
Po nahratí prgramu a pred uložením máme ešte jednu zaujímavú možnosť. cez OPTION-HELP zapneme vrchný riadok, kde cez HELP-START meníme rýchlosť, ktorou chceme ukladať. Následne zvolíme len S, N, medzerník a náš program sa uloží na kazetu. Postup mám odskúšaný a viem program z kazety pekne čítať.
Nahrávanie v rýchlosti 6000 baud z kazety.
Práca v systéme DNM TURBO D je jednoduchá a vynikajúca. Po natiahnutí DNM zvolíme B, skočíme do BASICU. Tu môžme písať svoj program a uložiť ho na kazetu cez SAVE „N:program.bas“. Dvojblokovo na zariadenie D:, alebo jednoblokovo ako N:. Ak nám zmizne vrchný riadok, už si ho vieme opätovne zobratiť a pri ukladaní aj meniť rýchlosť. Experiementovanie nechám na Vás.
Ak máme na diskete nejaké BAS súbory, vieme si ho naloadovať do TURGENu a Turgen nám z nich vie urobiť TURBO D formát čitatelný z BASICU, v rýchlosti akú si zvolíme, , čo je tiež skvelá výhoda.
Príjemnú zábavu s TURBO D 🙂
Používanie TURBO D je bezpochyby zaujímavé, hlavne čo sa týka experimentovanie s výššími rýchlosťami ako 5000-6000 baudov a hlavne, čo sa týka BASICovských programov. České SUPER TURBO tiež podporuje až 6315 baudov a čitatelnosť kaziet je niekde na 5400, polský TURBO BLIIZARD je TURBO D tiež veľmi podobný, hlavne čo sa týka blokového čítania a rýchlosti. TURBO D okrem iného podporuje aj prenos z jedného počítača do druhého.