blog

Medvede v Turčianskych Kľačanoch

Je niečo pred 21. hodinou, júlový večer. Na okraji dediny ani noha. Ticho, ktoré odniekadiaľ prehluší krátky, no intenzívny štekot psov. Zase ticho, pokiaľ sa psy neozvú z úplne iného miesta. Už je prítmie. Strašidelné. Kam sa všetci podeli?

Duch. Po 21:30
Duch. Po 21:30

Aj keď sa medvede pohybujú aj pri Lipovci, Sučanoch, či Turanoch, ja som si vybral práve Turčianske Kľačany a veľmi rád by som sa s vami chcel podeliť o zopár zážitkov z niekoľkých návštev tejto obce v období 2012 – 2016 a rovnako fotografom priblížiť túto fotogenicky výhodnú lokalitu.

Obec Turčianske Kľačany leží v severnej časti Turca na pravom brehu rieky Váh, na úpätí južných svahov Malej Fatry – jej krivánskej časti. Ľudia tu žijú s medveďmi už celé roky, síce im ich prítomnosť nie je ľahostajná, zvykli si na ne. Prístupové cesty Medveďa hnedého do obce sú známe a sú konkrétne. Medvede do Turčianskych Kľačian prichádzajú v podstate zo všetkých strán.  Od západnej, kde je situovaný salaš a futbalové ihrisko, zo severnej a pomerne často navštevovaný je hlavne východný koniec obce.

Prítomnosť medveďa blízko obce je patrná už koncom marca. Konkrétne napríklad poľná cesta smerom od cintorína k Malej Fatre, spomínaná východná časť. Nájdené pobytové znaky na lesných cestách v skorých mesiacoch prezrádzajú horskú potravu, prevažne dominuje tráva, kvety, semená, atď. To napovedá o pohodlnosti tohto zvieraťa, ktoré rovnako ako človek, uprednostňuje dostupnejší terén pred hustým porastom. Od júna sa v truse objavujú kôstky čerešní, ktoré medvede milujú. Po ich dozretí prichádza hluché obdobie. Menší počet pobytových znakov a menšia aktivita sú patrné. Toto sa opäť zvyšuje a vrcholí s dozrievaním jabĺk. V letných mesiacoch medvede okrem čerešní snoria aj po nezabezpečených odpadkových nádobách a hľadajúc, doslova obchádzajú záhradu za záhradou. Aktivita medveďov končí niekedy koncom októbra, v blízkosti obce sa mi nepodarilo nájsť žiadne stopy, skôr vyššie, v predhorí.

Ak ide o približný čas, zvieratá schádzajú do dediny vo večerných hodinách, v lete je možné stretnúť ich pod lesmi MF už o 20tej hodine večer, prípadne nižšie aj skôr. Vrcholom je noc, keď sa na jednom mieste môže sústrediť aj viac jedincov. Prichádzajú aj vodiace medvedice s mláďatami, ktoré učia kde si hľadať potravu. Predačný tlak so strany diviaka lesného nebol zaznamenaný, zvyknú hodovať na rovnakej potrave na rovnakom mieste. Pred 5 hodinou rannou sa zvieratá od dediny začínajú vzďaľovať, vracajú sa naspäť do predhoria, prípadne zaspávajú ukryté v poraste pod lesmi MF.

Najlepšie lokality na fotografovanie

Bližšie k jednotlivým lokalitám na mapovom portáli.

Ako som už spomínal, dobré lokality sú v celom okolí Turčianskych Kľačian. Západne, pri salaši, je fotogenicky dobre situovaná obrovská lúčna oblasť s dobrým dohľadom.
Tu sa medvede sústreďujú pri úplnom kraji obce a na ovocných stromoch si trénujú svoje horolezecké techniky. Tieto stromy sú však od rodinných domov oddelené potokom, ale ľudia si ich bežne fotia z okien.

Fotografia obyvateľky Turčianskych Kľačian
Fotografia obyvateľky Turčianskych Kľačian

Fotografické možnosti tu smerujú ďalej severnejšie, k úbočiu hôr. S už spomenutým salašom susedí lesík so starými drevenicami, ktoré zriedkavo používali airsofťáci pre svoj šport. Týchto prístreškov je dostatok a fotografovi poskytnú dostatočné krytie, a to aj počas dažďa. Lesík je navyše pomerne svetelný s nízkou trávou a umožňuje nafotiť veľmi realistické fotografie.

Neďaleko sa nachádza Mníšia dolina. Výhodná lokalita s celým jej okolím. Medvede odtiaľto prechádzajú cez otvorenú krajinu hlbšie do dediny a ich prechody bývajú pomerne pravidelné.
Pod lúkou vedie od obce štrkovitá cesta vedúca priamo do doliny. Tu sa treba mať na pozore, medvede tadiaľto prebehujú krížom krážom a veľmi radi sa po zotmení zdržiavajú v hustom poraste pri tejto ceste. Po blízku sa nachádzajú aj dva rodinné domy, prítomnosť medveďa tak s veľkou obľubou ohlasujú psy.
Lokalita je veľmi svetelná, umožňujúca fotiť aj medzi 21-22h. Tiež dovoľuje výhľady na opačnú stranu, smerom k lesíku a protiľahlej oblasti známej pod menom Diely, kde sa nachádza rozhľadňa.

Cesta od obce k Mníšej doline, husto zarastená
Cesta od obce k Mníšej doline, husto zarastená
..na pravom okraji sa naskytá otvorená krajina
..na pravom okraji sa naskytá otvorená krajina
Medveď nafotený pod Mníšou dolinou, 2015
Medveď nafotený pod Mníšou dolinou, 2015
Medveď nafotený pod Mníšou dolinou, 2016
Medveď nafotený pod Mníšou dolinou, 2016

Východný koniec obce je hojný na ovocné stromy, nachádza sa tu mix čerešní, jabloní rastúcich nadivoko a väčší jablkový sad. Ten je však oplotený, v roku 2016 dokonca na trikrát, elektrickým oplôtkom. Vyšliapané cesty k sadu dávajú tušiť, že tu zvieratá aj napriek tomu chodia. Smerom od sadu vedie niekoľko lesných ciest, ktoré medvede za sladkou pochúťkou veľmi aktívne využívajú. Počas dňa je možné natrafiť na medveďa aj v húštinách po celom okolí, na menších lúkach a podobne. Pri prechádzaní po týchto lesných cestách odporúčam byť obozretný, bývajú nahusto lemované vysokým porastom. Terén je tu zvlnený a nedovoľuje pekné výhľady, zato sa tu však striedajú pravidelné kosené lúky s lesmi a kriakmi.
Ráno pred východom slnka sa tu dajú medvede tiež zastihnúť.
Fotenie aj počas dňa, veľmi bohaté lokality na pobytové znaky a výhodné svetelné podmienky.

Medveď pred západom slnka
Medveď pred západom slnka
Zvlnený terén nedovoľuje lepšie výhľady
Zvlnený terén nedovoľuje lepšie výhľady
Na jablkách
Na jablkách

Predhoria lesov

Naskytá sa možnosť fotiť priamo v lesnom poraste. Terén je pod uhlom, neumožňuje nafotiť rovinatú scenériu, ibaže vo vyšších miestach, no ak ste nadšencom fotografií zvierat v ich prirodzenom prostredí, odporúčam. Vedie tadiaľto asfaltka smerom na Maguru a táto je ohackovaná mnohými skratkami cez les. Nízka svetelnosť umožňuje fotografovať sotva do 21. hodiny.

Medveď schádzajúc do dediny
Medveď schádzajúc do dediny
Medveď schádzajúci do dediny
Adolf – ako ho pomenovali tunajší

Na záver, zopár tipov a zásad pre prípad, že by ste chceli medveďa fotiť. Tieto zásady vo všeobecnosti nemusia platiť. Je to skôr môj know-how poradovník, ktorým sa snažím v teréne riadiť, hlavne večer..

  1. máme otvorené oči, uši a myseľ
  2. nie je pravidlom, že medveď príde z miesta, odkiaľ si myslíme, že príde
  3. nie je pravidlom, že medveď príde 2x na to isté miesto behom pár dní
  4. existuje šanca, že medveďa uvidíme počas pochodu domov a to 5m od nás, v hustom poraste.
  5. medveď môže prísť aj spoza nášho chrbta a to aj v prípade, že je podľa nás táto možnosť neprístupná (plot, bralo, atď)
  6. nefotíme v hustých porastoch a v mladinách. uprednostňujeme otvorenú krajinu.
  7. nefotografujeme počas veterného počasia. vietor produkuje hluk a my potrebujeme počuť každé prasknutie vetvy, či pohyb v tráve. pri náhlom poryve vetra, ktorý rozšuští vegetáciu zastavujeme.
  8. nefotografujeme pri potokoch z rovnakého dôvodu
  9. medveď sa môže pohybovať v nízkej tráve alebo cez les ako duch. pri fotení na väčšiu vzdialenosť sa nesústredíme na jedno miesto. medveď môže nehlučne prejsť z lesa cez lúku do porastu behom niekoľkých sekúnd. sústavne dookola sledujeme celé okolie.
  10. pri prechádzaní cez hustejší porast používame striedavý sondovací postup. využiváme ticho a následne robíme krátkodobý hluk, zastavujeme a zisťujeme akúkoľvek spätnú reakciu. chceme fotografie,  preto musíme počuť a zbadať medveďa ako prvý..
  11. vidieť a počuť ako prvý je kľúčové a zjednodušuje to radu ďalších rozhodovaní
  12. venujeme pozornosť varovnému škriekaniu vtákov. tieto upozorňujú na votrelca pri svojej blízkosti. poplašný areál vtákov môže byť aj rozloha 50m2
  13. pri stretnutí s medveďom na bližšiu vzdialenosť ako 50m zaspiatočkujeme. pokiaľ nás medveď vidí, odvrátime pohľad. ak nás nevidí, je nevyhnutné sa buď vzdialiť alebo na seba upozorniť, aby si nás medveď všimol
  14. upozornenie na seba je dôležité z rôznych dôvodov. treba rátať aj s fatálnymi a zriedkavými situáciami, napríklad nečakané vyplašenie medveďa psami alebo inými ľuďmi, ktorý sa následne rozbehne našim smerom a môže konať nepredvídateľne.
  15. pri nečakanom a veľmi blízkom stretnutí sa treba pripraviť na nárazovitú dávku stresu, ktorú telo v tej chvíli začne okamžite produkovať a je nevyhnutné tento stres správne zvládnuť, pretože je taký silný, že dokáže človeka zraziť na zem. telo sa pripravuje na reakciu uteč alebo zaútoč. neutekajte.
  16. bezpečná vzdialenosť pri fotení je asi od 50m, ale môže byť aj menšia. pri vodiacej medvedici s mladými od 150m
  17. ak už medveďa pozorujeme, prvou vecou, ktorú následne musíme urobiť je presondovať okolie, či v blízkosti nie su aj mláďatá. všetko ostatné je vedľajšie.
  18. medveď v podstate nemusí zaútočiť, podľa situácie si ho môžme skúsiť pustiť bližšie k telu, treba však konať racionálne

 

Čo rozhodne nerobiť:

  • Neutekať
  • Nezvyšovať napätie
  • Nekričať na medveďa, nehádzať po ňom petardy
  • Nepoužívať slzotvorný plyn
  • Toto všetko u medveďa len zvyšuje agresivitu, necháva negatívnu spomienku na človeka a v budúcnosti si to môže odniesť niekto iný

https://www.youtube.com/watch?v=TTw88vt0ERw

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *