Ilegálny motorizmus v Turci – Offroad #3

Zdieľaj!

Akékoľvek jazdenie motorovými vozidlami mimo ciest bez právneho dôvodu je v súčasnosti nezákonné. Ak použijete vozidlo mimo cestu a nie ste na území, ktoré patrí do lesného pôdneho fondu alebo tam nie je vyhlásený stupeň ochrany 2 a vyšší, dopúšťate sa dopravného priestupku a môže vám byť uložená pokuta. V prípade, že s vozidlom jazdíte po pozemku v druhom a vyššom stupni ochrany alebo po pozemku, ktorý patrí do lesného pôdneho fondu, formálne sa dopúšťate trestného činu a v tom najhoršom prípade sa vám môže stať, že si posedíte jeden rok v niektorom našom nápravnom zariadení.

edit: 1.12.2016 videá boli niekym nahlásené a pôvodné videá zmazané. reuploadol  som tu len dve ako dokumentáciu porušovania zákona. je to typický príklad schovávania toho, čo nemá byť vidieť.

Nasledujúce videá pochádzajú z rokov 2012 a 2013 a rezonuje v nich ATR, čiže ATR Jeep & Offroad servis. Sú natáčané na miestach, ktoré som fotodokumentoval pre prvý článok z tejto série, čiže Radúchovo, Stará Bôrová, záhradkarska oblasť nedaľeko SPŠ MT, atď. Z týchto miest tiež pochádza značné množstvo fotografií zvierat, ktoré som tu uverejnil.

mapa

Vo videách okrem iného uvidíte:

 • bezdôvodné poškodzovanie lúk agresívnou jazdou za smiechu okolostojacich.
 • neodôvodnené prerážanie si cesty hustou vegetáciou
 • pohyb motorovým vozidlom na pozemkoch bez povolenia
 • poškodzovanie poľnohospodárskeho majetku
 • poškodzovanie lesného porastu a citlivej vegetácie
 • neodôvodnená jazda cez vodné toky
 • narúšanie vodného režimu
 • poškodzovanie cudzích pozemkov
 • devastovanie prirodzených úkrytov zvierat
 • neodôvodnené zaťažovanie okolia hlukom
 • mentalitu bezohľadného presadzovania vlastného záujmu na úkor zákona, zákonov prírody a spoločenských noriem

2

_MG_6061

3

 

4

Nepovolená športová jazda na terénnych vozidlách je extrémnym prejavom ilegálneho motorizmu. Neplní prepravnú funkciu, koná sa výhradne pre samotný zážitok z jazdy. Toho je veľakrát dosahované agresívnym jazdným štýlom a mimoriadnou, častokrát zámerne zvyšovanou hlučnosťou. Tieto a ďalšie prejavy zväčšujú rozsah škôd proti zákonu, prírodnému prostrediu i etike a prekračujú mieru tolerancie.

Nepovolená prítomnosť motorového vozidla v prírode je priestupkom, prípadne trestným činom. Priame dopady pokojnej jazdy po poľnej ceste sú neporovnateľne menšie, než dopady divokej jazdy voľným terénom, vybiehanie do kopcovitého terénu, či po lesnej ceste.

Článok sa vzťahuje približne na rok 2013, verím, že Martinský ATR Jeep & Offroad servis sa už takýchto bezohľadností nedopúšťa. Aj keď v daných lokalitách možno stále nájsť vyjazdené cesty od off-roadistov. V tom roku som mal s týmito ľudmi česť osobne, kedy ma zbabelo a klamlivým spôsobom (cez bazoš fingovali záujem o niečo, čo som chcel predať) vylákali von, kde oi. padalo zosmiešňovanie a vyhrážky.

Videá sú z verejného zdroja a sú neupravené. Je na nich zaznamenané porušovanie zákona o lesoch, porušovanie vlastníckych práv a iné.

Offroadisti na offroadistov

To, že niektorí off-roadaci sú naozaj nezodpovední si prípušťajú aj medzi sebou:

Bohužial v každej komunite existujú bezohľadné hovädá a to sa potom pravidlá stanovujú obtiažne. A povedzme si na rovinu, medzi offroaďákmi a ATVéčkarmi je hovád ako maku. Osobne sa úspešne snažím držať na niečom čo minimálne pripomína cestu, ktorá tam bola možno pred 100r. ale bola. No stretávam kreténov, ktorí robia cesty nové a je jedno, či na štátnom, alebo súkromnom pozemku.

ja som polovnik aj lesnik a mozem povedat ze nieje nic horsie ako ked sa v noci prehanaju po lese offroadaci a nahanaju zver do vysilenia
nehadzem vsetkych do jedneho vreca ale kvoli takymto individuam trpime vsetci

ATR team

S myšlienkou založenia teamu sme prišli v roku 2008. Povedali sme si prečo nevystupovať oficiálne pod nejakým názvom, prečo nemať svoju značku? Svoj team? Svoj klub? Svoju stránku? Dlho sme rozmýšľali ako sa pomenovať.

Nakoniec vznikol názov All Terrain Riders so skratkou ATR TEAM, pod ktorou nás viacerí poznáte.

Prečo All Terrain Riders?

Našou najväčšou vášňou je Offroad. All Terrain v názve znamená každý terén.  Keď môžeme prejsť čo najväčšie blato, je to pre nás to najkrajšie.

Zvládame doslovne každý terén a riadime sa mottom: “Žiadna jama nie je dosť hlboká a žiadny kopec dosť vysoký.”  Preto je  všetko nedostupné našou výzvou.

Jednou so zakladateľov teamu je Antónia – Renáta Ševčíková.

A možno neuveríte, ale nespojil nás Offroad. Bola to práve láska k autám značky Jeep. Táto naša vášeň a veľa skúseností nielen s vlastnením Jeepa nás priviedli k  myšlienke otvoriť Jeepservis. Každý z nás vie, že Jeep potrebuje výnimočnú starostlivosť a nedokážu ho opraviť v bežnom radovom servise.

Jeep je veľmi špecifické auto a presne preto sa venujeme opravám výhradne tejto značky. Keďže okrem Jeepov je našou obrovskou záľubou Offroad rovnako sme sa rozhodli pripravovať autá na tento šport. Od jednoduchých imidžových úprav až po zloženie závodného špeciálu. Pri tejto aktivite preferujeme rovnako značku Jeep.

Okrem spomínaných aktivít sa venujeme i kovovýrobe. Vyrábame Offroad doplnky, samozrejme všetko priamo na mieru, podľa potrieb a požiadaviek zákazníka. Každé auto dostáva v našom servise osobitú starostlivosť a pozornosť. Našou prioritou  je  kvalita a nie kvantita.

Chceme, aby každý majiteľ Jeepa odchádzal od nás spokojný, či už so servisom svojho miláčika alebo s kompletnou Offroad premenou. (www.atr.sk).

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Related posts

Leave a Comment